Informacja dla nauczycieli – bezpłatne warsztaty

Informacja dla nauczycieli – bezpłatne warsztaty

Halo Katowice, Halo Sosnowiec – bezpłatne warsztaty dla nauczycieli i edukatorów z okazji TYGODNIA KOSMICZNEGO

W czwartek i piątek 7-8 marca Biuro Edukacji Kosmicznej Centrum Nauki Kopernik będzie gościć na Tygodniu Kosmicznym, organizowanym w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024!  Zapraszamy nauczycieli i edukatorów bezpłatne warsztaty w Katowicach i Sosnowcu.

8 marca:

  • 11.00–13.00 – Warsztaty Projektowanie baz księżycowych w Tinkercad

W przyszłości, aby astronauci mogli pozostać na Księżycu czy Marsie przez długi czas, trzeba im przygotować całą infrastrukturę. Powinna sprostać różnym wyzwaniom np. chronić przed promieniowaniem i meteorytami, zapewnić produkcję energii, żywności, wydobycie i odzyskiwanie wody, uwzględniać transport i wiele, wiele innych potrzeb. Zaprojektujemy habitaty kosmiczne, wykorzystując narzędzie do projektowania 3D Tinkercad.

Gdzie: Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 404
dla kogo: warsztaty dla uczniów IV-VI szkoły podstawowej oraz nauczycieli. Limit uczestników wynosi 20 osób.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 11.00–13.00 – Warsztaty Śląsk z orbity, czyli zdjęcia satelitarne w edukacji

Podczas warsztatów dowiesz się skąd wziąć, jak i do czego wykorzystać zdjęcia satelitarne na zajęciach z uczniami. Będziemy korzystać z darmowego narzędzia EO Browser, aby zaznajomić wszystkich uczestników z wyszukiwaniem zdjęć satelitarnych na własne potrzeby.

Gdzie: Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 405
dla kogo: warsztaty dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (przedmioty preferowane: geografia, fizyka). Limit uczestników wynosi 15 osób.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 14.00–16.00 – Warsztaty Prawa Keplera w działaniu

Główny temat: jak przy omawianiu zagadnień teoretycznych zaprosić uczniów do działania manualnego, by unaocznić im zjawisko fizyczne. Skupimy się na Prawach Keplera, czyli zasadach kierujących ruchami ciał niebieskich. Użyjemy prostych przedmiotów, żeby pokazać w jaki sposób uczniowie i uczennice mogą odkryć o co chodzi z elipsami i orbitami.

Gdzie: Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Katowice, Mediateka
dla kogo: warsztaty dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (przedmioty preferowane: geografia, fizyka). Limit uczestników wynosi 15 osób.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 19.00–21.30 – Pokaz filmu „Proxima” poprzedzony dyskusją „Kobiety w Kosmosie”

8 marca zapraszamy także do kina Kosmos na film „Proxima” w reżyserii Alice Winocour.

Opowiada o astronautce Sarze (w tej roli Eva Green), która przygotowuje się do lotu w kosmos. Film wyjątkowo skrupulatnie pokazuje cały proces przygotowań do misji. To, co w tym obrazie jest najbardziej przejmującego, to unikalne spojrzenie na lot w kosmos z perspektywy kobiety i matki oraz wiążące się z tym wyzwania – nie tylko dla astronautki Sary, ale również dla jej córki. Filmowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Kobiety w kosmosie”, podczas którego zaproszone gościnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjami dotyczącymi obecności kobiet w sektorze kosmicznym.
Spotkanie poprowadzi: Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions, Kosmonauta.net), a w panelu udział wezmą: Justyna Średzińska (ESERO-Polska)Anna Chrobry (Europejska Agencja Kosmiczna)dr Milena Ratajczak (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja New Space)

Gdzie: Kino Kosmos, sala Solaris
Limit uczestników wynosi 40 osób.

Skip to content