Szkolne Koło Wolontariatu

Plakat - Nakręcamy pomoc

Z definicji wynika, że wolontariat to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych osób, które wykracza poza zwykłe więzi rodzinne czy koleżeńskie.

W wolontariacie mogą brać udział uczniowie całej szkoły, ale tylko ósmoklasiści otrzymują osobne zaświadczenia. Są one wydawane przez opiekunów szkolnego wolontariatu, podpisane i opieczętowane. Dzięki temu są przyznawane dodatkowe 3 punkty w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Decyzję w sprawie zasadności wpisania uczniowi na świadectwie ukończenia szkoły osiągnięć z zakresu aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, podejmuje szkoła, którą uczeń kończy.

Liczy się aktywny udział w każdej akcji po zgłoszeniu się do Szkolnego Koła Wolontariatu. Na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności uczeń bierze aktywny udział i nie oczekuje gratyfikacji. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie.

Nie przeliczamy działań na liczbę godzin.

Uczeń może brać udział w wolontariacie poza szkołą (prywatnie we własnym zakresie).

W takim przypadku musi być to potwierdzone przez instytucję, z ramienia której pomaga

(np. komendant drużyny harcerskiej, stowarzyszenie, fundacje, zespoły przy parafiach itp.). Uczeń dostarcza owo zaświadczenie wychowawcy klasy, który na jego podstawie na świadectwie ukończenia szkoły wypisuje adnotację o wolontariacie. Zaświadczenia ze szkoły ów uczeń nie otrzymuje, bo nie ma takiej potrzeby (ma zaświadczenie z instytucji pozaszkolnej); liczba punktów (3p) i tak zostaje mu przyznana.

Pomoc powinna wypływać z uprzejmości i dobrego serca. Nie wszystkie akcje da się udokumentować, przeliczyć itp.

Jako społeczność szkolna zamierzamy w bieżącym roku szkolnym przeprowadzić następujące zbiórki:

 na rzecz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.

(karma dla kotów i psów, koce, ręczniki, akcesoria dla psów, zabawki dla zwierząt).

Szczegóły znajdują się na plakatach. Akcja potrwa do 21.10.

 zbiórka książek – używanych i nowych- które będą sobie mogły wybrać osoby wspierające WOŚP, w zamian za złożony datek (Walka z sepsą – to cel 31. Finału)

Zbiórkę rozpoczniemy w listopadzie.

 na rzecz schroniska dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi

( żywność z długim okresem przydatności w tym min. tzw. zupki chiński; artykuły higieniczne i środki czystości; pościel, koce, poduszki – mogą być używane, ale w dobrym stanie; ręczniki).

Akcja rozpocznie się pod koniec listopada. Szczegóły zostaną umieszczone na plakatach.

 dla seniorów Domu Pomocy Społecznej „Zacisze” (art. higieniczne, m.in. chusteczki nawilżane, dezodoranty w atomizerze, jednorazowe maszynki do golenia, żele lub pianki do golenia, balsamy do ciała, mydło w płynie, art. spożywcze (bez czekolady), krzyżówki, gry zespołowe)

Akcja rozpocznie się po feriach zimowych, szczegóły na plakatach.

 dla Pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Katowicach (chusteczki nawilżane, dezodoranty w atomizerze, jednorazowe maszynki do golenia, żele lub pianki do golenia, balsamy do ciała, mydło w płynie).

Zbiórkę rozpoczniemy z końcem kwietnia.

 dla Przystani Ocalenie (różne bandaże, w tym samoprzylepne, bandaże 15 cm zwykłe, podkłady higieniczne w każdym rozmiarze, ręczniki papierowe, mokre chusteczki, środki czystości takie jak proszki do prania, płyny do płukania czy prania, płyny do naczyń, podłóg, płyny w typie Domestos, żwirek dla kotów, szufelki i zmiotki, produkty jak ryż, makaron, kasza, płatki owsiane, kukurydziane, karma dla zwierząt, mokre karmy dla psów i kotów, karmę dla ptaków, wszelkiego rodzaju legowiska, drapaki, zabawki)

Akcję planujemy na przełom lutego i marca.

Prosimy o rozmowę z dziećmi, śledzenie/ czytanie w internecie i na tablicy szkolnej pojawiających się plakatów i ogłoszeń.

Dbając o dobro uczniów, którzy chcą otrzymać zaświadczenia na koniec roku, proponujemy, aby podpisali przynoszone dary swoimi inicjałami i klasą (bądź pełnym imieniem i nazwiskiem).

Plakat - Nakręcamy pomoc
plakat – nakrętki

Cały rok zbieramy plastikowe nakrętki– dla Michała, mężczyzny, który zatruł się tlenkiem węgla. Nawiązaliśmy współpracę ze Związkiem Aktywistów Śląskich. Otrzymaliśmy od nich beczkę w pięknych barwach Śląska.

Ważne! Beczka stoi w przedsionku i do niej właśnie wsypujemy nakrętki, które można przynosić do szkoły w godz.7.00 – 15.00. Prosimy nie stawiać reklamówek, worków obok beczki.

Cały rok trwa akcja zbierania zużytych tuszy z drukarek atramentowych „Tusz do paki”… i dokarmiaj zwierzaki. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych pojemników na tusz z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. W naszej szkole większy karton jest wystawiony za szybą drzwi wejściowych do szkoły,

a mniejsze w pracowniach komputerowych. Zebrane w ten sposób odpady firma Eko-system przekazuje do recyklingu i zakupuje karmę dla zwierzaków ze schronisk.

Ważne! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne. Do kartonu wrzucamy je zapakowane w worek foliowy.

W ramach SKW prowadzimy szereg działań.

Zachęcamy uczniów, aby w miarę możliwości służyli sobie pomocą koleżeńską i pomagali w nauce, poświęcając swój czas zarówno stacjonarnie czy on-line.

Uczniowie wspólnie z nauczycielami dbają o groby zmarłych pedagogów, których rodziny mieszkają z dala od Podlesia (mycie nagrobków, obcinanie bluszczu, plewienie, zanoszenie w okresie świątecznym stroików wykonanych przez chętnych uczniów).

Uczniowie wykonują różnego rodzaju potrzebne prace na świetlicy oraz w bibliotece. Pomagają  jako wolontariusze przy organizacji imprez sportowych na terenie dzielnicy oraz miasta.

Życzymy zdrowia i wiele pozytywnej energii

Szkolne Koło Wolontariatu

Skip to content