Szkolne Koło Wolontariatu

Plakat - Nakręcamy pomoc

Z definicji wynika, że wolontariat to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych osób, które wykracza poza zwykłe więzi rodzinne czy koleżeńskie.

W wolontariacie mogą brać udział uczniowie całej szkoły, ale tylko ósmoklasiści otrzymują osobne zaświadczenia. Są one wydawane przez opiekunów szkolnego wolontariatu, podpisane i opieczętowane. Dzięki temu są przyznawane dodatkowe 3 punkty w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Decyzję w sprawie zasadności wpisania uczniowi na świadectwie ukończenia szkoły osiągnięć z zakresu aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, podejmuje szkoła, którą uczeń kończy.

Liczy się aktywny udział w każdej akcji po zgłoszeniu się do Szkolnego Koła Wolontariatu. Na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności uczeń bierze aktywny udział i nie oczekuje gratyfikacji. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie.

Nie przeliczamy działań na liczbę godzin.

Uczeń może brać udział w wolontariacie poza szkołą (prywatnie we własnym zakresie).

W takim przypadku musi być to potwierdzone przez instytucję, z ramienia której pomaga

(np. komendant drużyny harcerskiej, stowarzyszenie, fundacje, zespoły przy parafiach itp.). Uczeń dostarcza owo zaświadczenie wychowawcy klasy, który na jego podstawie na świadectwie ukończenia szkoły wypisuje adnotację o wolontariacie. Zaświadczenia ze szkoły ów uczeń nie otrzymuje, bo nie ma takiej potrzeby (ma zaświadczenie z instytucji pozaszkolnej); liczba punktów (3p) i tak zostaje mu przyznana.

Pomoc powinna wypływać z uprzejmości i dobrego serca. Nie wszystkie akcje da się udokumentować, przeliczyć itp.

Jako społeczność szkolna od października do grudnia br. przeprowadzamy zbiórkę potrzebnych artykułów dla trzech ośrodków:

* Dla dzieci z oddziału onkologicznego w Katowicach, udział w akcji „Zaczarujmy jeden dzień” – (nowe zabawki, które można zdezynfekować; oryginalnie zapakowane puzzle, książeczki, kredki, gry planszowe, przybory szkolne)

Hospicjum dziecięce w Tychach- Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo (pampersy, chusteczki, środki czystości, emolienty)

Dom Samotnej Matki w Katowicach (art. szkolne, art. higieniczne, papier toaletowy, dziecięce ubranka w dobrym stanie, zabawki itp.)

Wszystkie zebrane dary będziemy segregować wg zapotrzebowania danej placówki.

Prosimy o rozmowę z dziećmi, śledzenie/ czytanie w internecie i na tablicy szkolnej pojawiających się plakatów i ogłoszeń.

Dbając o dobro uczniów, którzy chcą otrzymać zaświadczenia na koniec roku, proponujemy, aby podpisali przynoszone dary swoimi inicjałami i klasą (bądź pełnym imieniem i nazwiskiem).

Plakat - Nakręcamy pomoc
plakat – nakrętki

Cały rok zbieramy plastikowe nakrętki– dla Michała, mężczyzny, który zatruł się tlenkiem węgla. Nawiązaliśmy współpracę ze Związkiem Aktywistów Śląskich. Otrzymaliśmy od nich beczkę w pięknych barwach Śląska.

Ważne! Beczka stoi w przedsionku i do niej właśnie wsypujemy nakrętki, które można przynosić do szkoły w godz.7.00 – 15.00. Prosimy nie stawiać reklamówek, worków obok beczki.

Również przez cały rok, co miesiąc (ok.15 dnia każdego miesiąca) prowadzimy zbiórkę jedzenia dla dzikich zwierząt Leśnego Pogotowia w Mikołowie (kapustę, buraki, jabłka, kukurydzę, pszenicę, owies, karmę dla zwierząt, żołędzie).

Ważne! Wyłącznie w danym dniu można przynosić pokarmy i wkładać je do opisanych kartonów.

Cały rok trwa akcja zbierania zużytych tuszy z drukarek atramentowych „Tusz do paki”… i dokarmiaj zwierzaki. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych pojemników na tusz z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. W naszej szkole większy karton jest wystawiony za szybą drzwi wejściowych do szkoły,

a mniejsze w pracowniach komputerowych. Zebrane w ten sposób odpady firma Eko-system przekazuje do recyklingu i zakupuje karmę dla zwierzaków ze schronisk.

Ważne! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne. Do kartonu wrzucamy je zapakowane w worek foliowy. Zachęcamy uczniów, aby w miarę możliwości służyli sobie pomocą koleżeńską i pomagali w nauce, poświęcając swój czas zarówno stacjonarnie czy on-line.

Czekamy na chętnych uczniów, którzy wspólnie z nauczycielami zadbają o groby zmarłych pedagogów, których rodziny mieszkają z dala od Podlesia (mycie nagrobków, obcinanie bluszczu, plewienie, zanoszenie w okresie świątecznym stroików wykonanych przez chętnych uczniów).

Na drugi semestr zaplanowaliśmy kontynuację zbiórek:

– dla seniorów Domu Pomocy Społecznej „Zacisze”, ul. Traktorzystów

– dla Pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Katowicach przy ul. Francuskiej

– dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Katowicach

Życzymy zdrowia i wiele pozytywnej energii

Szkolne Koło Wolontariatu

Skip to content