Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu

Z definicji wynika, że wolontariat to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych osób, które wykracza poza zwykłe więzi rodzinne czy koleżeńskie.

W wolontariacie mogą brać udział uczniowie całej szkoły, ale tylko ósmoklasiści otrzymują osobne zaświadczenia. Są one wydawane przez opiekunów szkolnego wolontariatu, podpisane i opieczętowane.

Dzięki temu są przyznawane dodatkowe 3 punkty w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Decyzję w sprawie zasadności wpisania uczniowi na świadectwie ukończenia szkoły osiągnięć z zakresu aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, podejmuje szkoła, którą uczeń kończy.

Liczy się aktywny udział w każdej akcji po zgłoszeniu się do Szkolnego Koła Wolontariatu. Na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności uczeń bierze aktywny udział i nie oczekuje gratyfikacji. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie.

Nie przeliczamy działań na liczbę godzin.

Uczeń może brać udział w wolontariacie poza szkołą (prywatnie we własnym zakresie).

W takim przypadku musi być to potwierdzone przez instytucję, z ramienia której pomaga (np. komendant drużyny harcerskiej, stowarzyszenie, fundacje, zespoły przy parafiach itp.). Uczeń dostarcza owo zaświadczenie wychowawcy klasy, który na jego podstawie na świadectwie ukończenia szkoły wypisuje adnotację o wolontariacie. Zaświadczenia ze szkoły ów uczeń nie otrzymuje, bo nie ma takiej potrzeby (ma zaświadczenie z instytucji pozaszkolnej); liczba punktów (3p) i tak zostaje mu przyznana.

Pomoc powinna wypływać z uprzejmości i dobrego serca. Nie wszystkie akcje da się udokumentować, przeliczyć itp.

W ramach SKW prowadzimy szereg działań.

– Zachęcamy uczniów, aby w miarę możliwości służyli sobie pomocą koleżeńską

i pomagali w nauce.

– Uczniowie wykonują różnego rodzaju potrzebne prace na świetlicy.

– Włączają się w wykonywanie stroików i kartek świątecznych w ramach akcji Świąteczny podarunek.

– Przekazujemy ubrania dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom Dziecka Mikołów” oraz rodzinie w Bieszczadach (cykliczna współpraca z rodzicami naszych uczniów).

– Wspólnie z nauczycielami uczniowie dbają o groby zmarłych pedagogów na pobliskim cmentarzu.

– Cały rok zbieramy plastikowe nakrętki– dla Michała, mężczyzny, który zatruł się tlenkiem węgla. Nawiązaliśmy współpracę ze Związkiem Aktywistów Śląskich, to od nich otrzymaliśmy beczkę w pięknych barwach Śląska.

Ważne! Beczka stoi w przedsionku i do niej właśnie wsypujemy nakrętki (same nakrętki), które można przynosić do szkoły w czasie pracy placówki. Prosimy nie stawiać reklamówek, worków obok beczki.

– Cały rok trwa akcja zbierania zużytych tuszy z drukarek atramentowych „Tusz do paki”… i dokarmiaj zwierzaki. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych pojemników na tusz z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. W naszej szkole większy karton jest wystawiony za szybą drzwi wejściowych do szkoły, a mniejsze w pracowniach komputerowych i budynku „starej szkoły”. Zebrane w ten sposób odpady firma Eko-system przekazuje do recyklingu i zakupuje karmę dla zwierzaków ze schronisk.

Ważne! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne. Do kartonu wrzucamy je zapakowane w worek foliowy.

Jako społeczność szkolna zamierzamy w bieżącym roku szkolnym przeprowadzić następujące zbiórki:

– dla Przystani Ocalenie (różne bandaże, w tym samoprzylepne, bandaże 15 cm zwykłe, podkłady higieniczne w każdym rozmiarze, ręczniki papierowe, mokre chusteczki, środki czystości takie jak proszki do prania, płyny do płukania czy prania, płyny do naczyń, podłóg, płyny w typie Domestos, żwirek dla kotów, szufelki i zmiotki, produkty jak ryż, makaron, kasza, płatki owsiane, kukurydziane, karma dla zwierząt, mokre karmy dla psów i kotów, karmę dla ptaków, wszelkiego rodzaju legowiska, drapaki, zabawki)

Akcję planujemy w terminie 9X – 25 X

– pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej z terenu Katowic, współpraca z Zupa w Kato i Wspólnota Dobrego Pasterza (NOWE UBRANIA – nowa bielizna, skarpety, rękawiczki, czapki, szaliki, odzież termiczna, ręczniki kąpielowe, KOSMETYKI – żele pod prysznic, szampony, maszynki i pianki do golenia, podpaski, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, gąbki do mycia, ŚRODKI CZYSTOŚCI – uniwersalne płyny do mycia, gąbki kuchenne i szmatki, ręczniki papierowe, papier toaletowy, odświeżacze powietrza, OPATRUNKI – plastry, gaziki, bandaże, rękawiczki jednorazowe, chusteczki higieniczne. JEDZENIE – gorące kubki, konserwy mięsne i rybne, ryż, makaron, olej, przecier pomidorowy, przyprawy, kostki rosołowe, kawa, herbata, cukier, czekolada, musy owocowe, itp. INNE ARTYKUŁY – torby i plecaki, kosmetyczki, śpiwory, sprawne telefony z ładowarką, karty sim, kubki termiczne, znaczki pocztowe)

Akcję planujemy w terminie 20X – 27 X

– dla seniorów Domu Pomocy Społecznej „Zacisze” (art. higieniczne, m.in. chusteczki nawilżane, dezodoranty w atomizerze, jednorazowe maszynki do golenia, żele lub pianki do golenia, balsamy do ciała, mydło w płynie, art. spożywcze (bez czekolady), krzyżówki, gry zespołowe)

Akcję planujemy w terminie 8 I – 17 I

– dla Sary, córki nauczyciela naszej szkoły (sprzedaż własnoręcznie wykonanych słodkości)

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminów zbiórek oraz zorganizowania i przeprowadzenia innych akcji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prosimy o rozmowę z dziećmi, śledzenie/ czytanie w Internecie i na tablicy szkolnej pojawiających się plakatów i ogłoszeń.

Życzymy zdrowia i wiele pozytywnej energii

Szkolne Koło Wolontariatu

Skip to content