Pamięć ’81

Pamięć ’81

W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!” wychowawcy las siódmych i ósmych rozmawiali z dziećmi na temat obostrzeń wprowadzonych w czasie stanu wojennego. Uczniom zadane zostało pytanie: „Który z zakazów/nakazów stanu wojennego przeszkadzałby mi najbardziej i dlaczego?” Większość zgodnie stwierdziła, że „kontrolowanie listów i podsłuchiwanie rozmów telefonicznych”. Oto uzasadnienia, które się pojawiły: brak prywatności, można trafić do więzienia przez nieporozumienie, gorszy kontakt z rodziną, brak swobody w czasie rozmowy, prawdopodobieństwo kradzieży wysłanych pieniędzy, nie można rozmawiać na tematy prywatne. Oprócz „kontrolowania listów i podsłuchiwania rozmów telefonicznych’ uczniowie wybrali również m.in.: zamknięte granice, zakaz wyjazdu do innego miasta, godzinę milicyjną, zakaz imprez muzycznych i sportowych. Uzasadnienia można zobaczyć na drugim piętrze obok sali nr 21.

Skip to content